YICTE Townsville Winners!

By September 7, 2015 News No Comments
YICTe - Townsville sml

This year was the second time Young ICT Explorers was held in Townsville.  The event was enormously successful with a total of 34 students, with 19 projects from 8 schools! Also – a big welcome to the three new schools that joined us this year! The array and diversity of projects presented was certainly raised to another level this this year. All the kids had a fantastic day and I am sure that their passion and excitement for their projects will encourage many more kids to enter next year.

We are thankful to both the staff and students ambassadors from the College of Business, Law & Governance at James Cook University Townsville for the tremendous support they provide us.

A special thanks also to our keynote speaker Aden Tranter and to the judges from both the local and wider IT industry – all of who gave up their Saturday to assess the projects and provide encouragement to the next generation of up and coming IT professionals.

Finally, thanks to all the teachers who believe in Young ICT Explorers and the parents without whose support this competition would not be possible.

Now onto the winners….

Year 3-4
1st Place: The Cathedral School of St Anne and St James with My Dog (by Drew Carmichael)
2nd Place: Holy Spirit School with Parents’ Virtual Classroom (by Hunter Sams and Liam Sutton)
3rd Place: Holy Spirit School with Robot Smash (by Joseph Wood, Ben O’Connor, Ryan Sutton and Harry Monaghan)
Merit: Holy Spirit School with Dance Time (by Hayley Rush, Isabella Depold and Chloe Ferrara)

Year 5-6
1st Place Equal: The Cathedral School of St Anne and St James with Be A Hero – Save the Planet (by Thomas Dallimore)
1st Place Equal: The Cathedral School of St Anne and St James with Life as an Ant (by Talia Havenaar)
2nd Place Equal: The Cathedral School of St Anne and St James with Litterbug Smash (by Hamish Finlayson)
2nd Place Equal: Ryan Catholic College with Healthy Eating (by Emma Naumann and Zoe Mathews)
3rd Place Equal: The Cathedral School of St Anne and St James with Solar Energy Information Program (by Jacob Nielsen)
3rd Place Equal: Holy Spirit School with Mister Minecraft (by Tiana Hoare)

Year 7-8
1st Place: Ignatius Park College with The Omniverse Project (by Hayden Dunlop, Sebastian Petrie and Brandon Mackay)
2nd Place: St Margaret Mary’s College with Fan Girls (by Dakota Watson, Pia Brennan and Zoe Schafer)
3rd Place: St Margaret Mary’s College with Mindcuber (by Anne Manohar)

Year 9-10
1st Place: Whitsunday Anglican School with School Administration System (by John Hatfield, Jake Magro and Ryan Olsen)
2nd Place: Ryan Catholic College with DevFly (by Dean Sheather)
3rd Place Equal: Northern beaches State High School with Bullying. No Way (by Caleb Pounder-Collins and Luke Prasser)
3rd Place Equal: Ryan Catholic College with Musical Webpage (by Zachary Byrnes)

Year 11-12
1st Place: Ryan Catholic College with InstantTechInfo (by Jason Hill)
2nd Place: Ryan Catholic College with ABCD Online Learning (by Allysa Gonzales and Casey Cripps)

Student Choice: Ignatius Park College with The Omniverse Project (by Hayden Dunlop, Sebastian Petrie and Brandon Mackay)